czwartek, 17 lipca 2014

Wyzwanie blogowe (dzień 4) – Ulubiona książka/album muzyczny/film, do którego lubię powracać

Dziś kolej na czwarte, dla mnie najbardziej osobiste, pytanie Uli. Można pokazywać na blogu najskrytsze zakamarki swojego mieszkania, jednak to przecież wciąż TYLKO mieszkanie. Ulubiona książka, gust muzyczny to sprawy, które znacznie więcej zdradzają o człowieku. No ale słowo się rzekło, także dziś odkryję przed Wami kilka moich tajemnic:)ulubiona książka

Nigdy nie byłam molem książkowym, z czego nie jestem dumna. Mimo to potrafię wsiąknąć, gdy obejmę w posiadanie interesującą pozycję. Rzadko (o ile kiedykolwiek) zdarza mi się jednak wsiąkać w coś co nie jest fantastyką. Tu natomiast już bardzo ciężko zdecydować się na jedną pozycję.
Mój wybór padł na tytuły autorstwa Orsona Scotta Carda: "Gra Endera", która ku naszej radości nareszcie doczekała się ekranizacji i to całkiem dobrej oraz jeszcze dojrzalszy "Mówca Umarłych". Książki o odpowiedzialności, konsekwencjach, empatii, błędach... kurczę no, przepraszam, ale jak słyszę że autor leczy swoje kompleksy i marzenia o zostaniu super-bohaterem to po prostu wstaję i wychodzę, znaczy że ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Potem Card zaczął "trochę" odcinać kupony, ale serię o Enderze naprawdę warto znać, nawet jeśli ktoś nie lubi świata science fiction.
Poza Card'em niesposób nie wspomnieć o Zajdlu, Huxley'u ("Nowy wspaniały świat"), Wells'ie (wizjonerska "Wojna światów", która też doczekała się - rozczarowującej - ekranizacji) no i Kołodziejczaku !!! (poruszające opowiadanie "Wstań i idź", które moim zdaniem powinno być lekturą obowiązkową)... oj jest tego trochę:)

Są wakacje, namawiam chociaż do tej ostatniej pozycji.

ulubiona muzyka

Słuchamy dużo, często, czasem głośno (w samochodzie bez dziecka). Są takie kompozycje które przyprawiają o dreszcze i nie ma w tym żadnej metafory.

Komeda
nie ma dość dobrych słów 

Vijay Iyer Trio
nasze stosunkowo niedawne odkrycie 
Vijay Iyer - nieprawdopodobny aranżer i wirtuoz fortepianu w towarzystwie doskonałych perkusisty (Marcus Gilmore) i kontrabasisty (Stephen Crumb);
moje serce podbiła początkowo Accelerando, potem przepadłam w Historicity

Dave Matthews Band
uwielbiam między innymi Don't Drink The Water

ulubiony film

Tu będzie najtrudniej, bo oglądamy sporo, a rozpiętość gatunkową zachowujemy dość szeroką. To już rozrywka w czystej postaci.

coś z dobrego science fiction zawsze obejrzy się z przyjemnością - ostatnio zachwyciła nas "Grawitacja";
jedyne w swoim rodzaju kino Tima Burton'a również;
czasami klasykę w stylu "Okna na podwórze", "Pulp Fiction" albo "Łowcy androidów";
a jeśli coś współczesnego to np. "Małą Miss", "Bezdroża", "Źródło";
i komedie też chętnie od czasu do czasu, chociażby "Narzeczony mimo woli" albo "Mission: Impossible" ;)
a to tylko skrawek naszej filmoteki!


Pisząc tego posta złamałam swoje zasady i udostępniłam trochę niewłasnych treści, starałam się znaleźć żródła oficjalne i w celach oczywiście niekomercyjnych, więc mam nadzieję, że nikt nie pośle mnie za to do więzienia:)Pozdrawiam

4 komentarze:

 1. Do moli książkowych również nie należę, ale u ciebie widzę nie jest tak źle , lepiej niż u mnie. Ja od 1,5 roku czytam trzy książki , niegrube i skończyć nie mogę, choć są interesujące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ekhm... ale ja wcale nie twierdzę, że to są książki z ostatniego roku:) niestety wręcz przeciwnie! ;) A co teraz czytasz?

   Usuń
 2. Ja sobie obiecuję poszerzać horyzonty, a wychodzi mi to średnio, mało czytam, oglądam, ale słuchać muszę codziennie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eeee tam zaraz poszerzać horyzonty ;) Najważniejsze to trafić w coś czego czytanie sprawia przyjemność! Zmuszanie samej siebie przyniesie odwrotny skutek. Pozdrawiam!

   Usuń

Naprawdę doceniam to, że postanowiłeś poświęcić mi swoją uwagę i pozostawić po sobie parę słów. Szanuję Twój czas i dlatego zdecydowałam nie utrudniać Ci dodatkowo komentowania rezygnując z haseł obrazkowych i moderacji. W zamian proszę:
1. nie przeklinaj
2. nie obrażaj
3. nie reklamuj
Ufam, że nie zawiedziesz mojego zaufania.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...